divadlo Petra Bezruče
měsíční zpravodaj v pdf

ORIGINÁLNÍ vánoční DÁREK? darujte hromadu zážitků u bezručů!

dárková poukázka

  • poukázka na dvě vstupenky na představení divadla petra bezruče dle vlastního výběru
  • cena poukázky pro dospělé 400 kč, pro studenty 280 kč

vánoční balíček od bezručů

  • pět kuponů, každý z nich proměníte v naší pokladně za dvě volné vstupenky
  • cena balíčku pro dospělé 1900 kč, pro studenty 1300 kč

novoroční předplatné

  • pět her, novinek letošní sezóny, které pro vás odehrajeme od ledna do prosince 2017
  • vyberte si hrací den (úterý nebo pátek) a už si nemusíte dělat starosti s rezervací lístků
  • navíc obdržíte tři slevové kupóny na nákup vstupenek v celkové hodnotě 120 kč
  • cena pro dospělé 850 kč, pro studenty 600 kč

    Předplatné, balíčky a poukázky jsou v prodeji na pokladně divadla každý všední den od 8 do18 hod. Rezervace prostřednictvím mailu vstupenky@bezruci.cz nebo na tel. čísle 596 618 363.
07.12.2016

napsali o nás...

richard III.


Postava Richarda jako intrikána bez zábran a mnoha tváří je pro Lukáše Melníka jako stvořená. Energický, chameleonsky proměnlivý herec je schopen bez zaváhání a přesvědčivě vystřídat postoje vůči několika postavám během krátkého výstupu. Mluví k sobě, pomlouvá, přemlouvá, vymlouvá se, lichotí, vyhrožuje, zaklíná se a neustále lže. Ti slušní nebo hloupí či ziskuchtiví mu věří, slabší podléhají. V této inscenaci to není kulhající hrbáč, zmrzačenou má však duši. Příkladem ďábelských schopností postavy je scéna, kdy si krkolomnou troufalostí nad rakví manžela namluví vdovu, která jej přitom proklíná jako vraha. Psychologicky to sice není pravděpodobné, ale ve virtuózním Melníkově provedení tomu bez zaváhání uvěříme.

Milan Líčka / Ostravablog.cz / 6.12.2016 / kompletní recenzi najdete ZDE

06.12.2016

začínáme zkoušet ps: odepiš!

Pamatujete na pohlednice? Krátké vzkazy, které jsme si posílali, než jsme začali psát esemesky a tweetovat? Autorská inscenace PS: ...odepiš! vznikla právě z příběhů zachycených na pohlednicích, které byly poslány z Ostravy, nebo do Ostravy v době, kdy to bylo ještě in. Nenechte si ujít premiéru 27. ledna - možná se v některém z příběhů poznáte i vy!

PS: ...odepiš! - první čtenáPS: ...odepiš! - první čtenáPS: ...odepiš! - první čtená
PS: ...odepiš! - první čtenáPS: ...odepiš! - první čtenáPS: ...odepiš! - první čtená

05.12.2016

Soutežní shakespearovský kvíz zná své výherce

Děkujeme všem, kteří vyplnili náš Shakespearovský kvíz. Ze všech účastníků, kteří byli zařazeni do slosování o ceny jsme vylosovali tři šťastlivce. Knihu Richard III. podepsanou jejím překladatelem Jiřím Joskem a dvě vstupenky na představení Richard III. získávají: DENISA NĚMCOVÁ, ONDŘEJ HOUŠŤAVA a ANNA HANZELKOVÁ, gratulujeme!

02.12.2016

napsali o nás...

richard iii.


Ukazuje se, jak dobře uměl Shakespeare psát a jak se vyplatí, když se na to inscenátoři spolehnou. Akční podívaná to totiž tentokrát rozhodně není, většinou se prostě jen postává v lešenářské konstrukci a mluví - jenže představení má navzdory tomu velmi slušné napětí i spád. Vypadá to hrozně jednoduše a samozřejmě, ale odhaduji, že udržet správnou míru stylizace, vyhnout se psychologizování i figurkaření není vůbec snadné. Pro herce ani pro režii.

Vladimír Mikulka / Nadivadlo.blogspot.cz / 29.11.2016 / celou recenzi najdete ZDE

30.11.2016

bezruči uvádějí...

režie: lukáš melník / kamera: petr hrubeš / hrají: bezruči

24.11.2016

napsali o nás...

richard III.


Lukáš Melník je jako Richard velmi přesvědčivý od počátku svého plánu ujmout se trůnu až po slavné zvolání věty „Království za koně“. Vedle něj v představení září Pavla Gajdošíková v roli Alžběty. Mladá herečka je díky svému ledovému klidu přesným opakem Richardovy energičnosti. Zvláště dlouhý dialog mezi Richardem a Alžbětou je skvělou ukázkou činohry. Za zmínku určitě stojí také úžasný Dušan Urban v roli vévody z Buckinghamu a hostující Irena Křehlíková ztvárňující Lorda Hastingse. Ondřej Brett si parádně zahrál Richmonda v závěru celého představení. Právě závěr musel všem divákům nahnat husí kůži – sen, ve kterém veškeré Richardovy oběti přicházejí za svým vrahem, a následná kletba jsou vážně dechberoucí. V následující scéně, kdy je Richard zabit budoucím králem Richmondem, už se divák nemůže dočkat, až herce odmění svým potleskem.

Jiří Šíma / Sokolska33.cz / 22. 11. 2016 / kompletní recenzi najdete ZDE

23.11.2016

Znáte všechny Bezruče?

Nejen herci se u Bezručů dostávají do hledáčku objektivů. Náš dvorní fotograf Petr Hrubeš nafotil do naší sbírky kromě Markéty Matulové také nové členy našeho divadla - technologa Hynka Petrželku a grafika Honzu Kulicha. Seznamte se s Bezručema...

Markéta Matulová

23.11.2016

napsali o nás...

richard III.


Z hereckých výkonů je na místě vyzdvihnout Lukáše Melníka v hlavní roli. Jeho Richard III. Je vskutku krvelačnou bestií, tvorem, pro kterého životy ostatních mají cenu do té chvíle, kdy se mu více než žijící nehodí už mrtvý jedinec. Výborná je Pavla Gajdošíková v roli Alžběty. Zdrženlivá a zároveň přesná v projevu právě svou zdrženlivostí dosahuje velkého účinku postavy v rámci celku inscenace. Třetici nejvýraznějších hereckých výkonů uzavírá Dušan Urban v roli vévody z Buckinghamu.

Ladislav Vrchovský / Ostravan.cz / 19. 11. 2016 / kompletní recenzi najdete ZDE

22.11.2016

protančená noc divadel u bezručů

Sobota 19. listopadu patřila u Bezručů Noci divadel. Večerní program odstartovala projekce záznamu oceňované inscenace Pestré vrstvy. Následovala Bezručácká tančírna - hlediště se proměnilo v taneční parket a na jeviště usedla naše herecká kapela. Nechybělo předtančení, tombola nebo DJ Swing, který po skončení programu pouštěl ty nejlepší songy, které historie dobré hudby zná... Těšíme se zase za rok!

Noc divadel 2016Noc divadel 2016Noc divadel 2016
Noc divadel 2016Noc divadel 2016Noc divadel 2016
Noc divadel 2016Noc divadel 2016Noc divadel 2016
Noc divadel 2016Noc divadel 2016Noc divadel 2016
Noc divadel 2016Noc divadel 2016Noc divadel 2016

kompletní fotogalerii najdete na našem FACEBOOKU

21.11.2016

ohlédnutí za premiérou

Premiéra inscenace Richard III. je za námi, děkujeme všem za skvělou atmosféru! Rovněž děkujeme partnerům inscenace, kterými jsou: Hotel Mercure Ostrava, Vinný sklep U mostu, a květinářství Deluxe Flowers.

Richard III. - premiéraRichard III. - premiéraRichard III. - premiéra
Richard III. - premiéraRichard III. - premiéraRichard III. - premiéra
Richard III. - premiéraRichard III. - premiéraRichard III. - premiéra
Richard III. - premiéraRichard III. - premiéraRichard III. - premiéra

kompletní fotogalerii najdete na našem FACEBOOKU

21.11.2016
richard III.

Nelítostný intrikán Richard ovládne Divadlo Petra Bezruče

Proslulé hra Williama Shakespeara o vzestupu a pádu anglického krále Richarda III. míří k Bezručům! Nadčasový příběh o posedlosti mocí nastudovala režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová. V titulní roli intrikánského padoucha se objeví Lukáš Melník. Inscenace bude mít premiéru v pátek 18. listopadu.

není těch mrtvol nějak moc? / zabil jsem jí manžela i otce / nejlíp se holce odškodním tím, že se jí manželem a otcem stanu já / risk je zisk! já se krví brodím dál a už je pozdě, abych vycouval... / království za koně!

režie janka ryšánek schmiedtová / hrají lukáš melník, dušan urban, pavla gajdošíková, ondřej brett, jakub burýšek, michal sedláček a další

16.11.2016

ohlédnutí za natáčením traileru k inscenaci richard III.

Trailer k blížící se premiéře shakespearovské klasiky jsme natáčeli přímo v Katedrále Božského Spasitele v Ostravě. Mrkněte na pár fotografií z místa natáčení...

Richard III. - natáčení traileruRichard III. - natáčení traileruRichard III. - natáčení traileru
Richard III. - natáčení traileruRichard III. - natáčení traileruRichard III. - natáčení traileru
Richard III. - natáčení traileruRichard III. - natáčení traileruRichard III. - natáčení traileru

kompletní fotogalerii najdete na našem FACEBOOKU

11.11.2016

audiokniha motýlek v prodeji na pokladně

Že jste ještě neměli příležitost poslechnout si audioknihu Motýlek? Tento světový bestseller namluvil svým nezaměnitelným hlasem Norbert Lichý a to tak skvěle, že za to vyhrál cenu Neviditelný herec - zvítězil v jubilejním dvacátém ročníku divácké ankety o nejpopulárnější herecké výkony na poli mluveného slova. Během uplynulých ročníků se vítězi ankety stali například Viktor Preiss, Josef Somr, Luděk Munzar, Ivan Trojan, Tomáš Töpfer, Vilma Cibulková, Eliška Balzerová, Daniela Kolářová a Simona Stašová.

Nyní je audiokniha Motýlek v prodeji přímo na pokladně v Divadle Petra Bezruče, stavte se k nám a nadělte ji pod stromeček nebo si prostě jen udělejte radost!

08.11.2016

Milí kolegové, diváci i přátelé Divadla Petra Bezruče,

děkujeme za podporu, které se nám od Vás dostává ve vyfabulované kauze týkající se návštěvy první dámy u Bezručů. Moc si všech vašich pozitivních reakcí vážíme. Dnes jsme soukromým dopisem požádali hejtmana Moravskoslezského kraje, pana Miroslava Nováka, aby vzal zpět své nepravdivé výroky. Chceme věřit, že tak učiní.

Necítíme se ani jako diktující elita národa, ani jako političtí aktivisté. Coby divadelníci bychom celou tuto nemilou věc rádi ukončili a v klidu vstoupili do generálek inscenace Richard III.

Díky za podporu i pochopení, krásné dny!

Bezruči

07.11.2016

oficiální vyjádření divadla petra bezruče

Divadlo Petra Bezruče se ostře ohrazuje proti lživým obviněním končícího hejtmana Moravskoslezského kraje, pana Miroslava Nováka, která zazněla na tiskové konferenci mapující návstěvu Miloše Zemana v Moravskoslezském kraji.

Prohlášení jsou založená na zcela nepodložených spekulacích. Informují o chystané provokaci, která měla být připravena a odehrát se ve spojení s Českou televizí v ostravském Divadle Petra Bezruče, a to během návštěvy první dámy, paní Ivany Zemanové.

Ve středu 2. listopadu 2016 se v Divadle Petra Bezruče hrála nejnovější inscenace na repertoáru, Spalovač mrtvol. Na tuto zcela vyprodanou reprízu byla nahlášena skrze Moravskoslezský kraj také návstěva paní Ivany Zemanové. Dopředu bylo vše avizované tak, že si paní Zemanová přeje bez velkých oficialit navštívit divadlo. Umělecká šéfka Janka Ryšánek Schmiedtová k tomu říká: „Jsme divadlo, prostor pro otevřený dialog, a naším úkolem je hrát příběhy pro diváky. A paní Zemanová by byla jedním z diváků. Přišlo by nám pokrytecké vyřizovat si jakékoliv své názory skrze rodinného příslušníka – v ten moment našeho diváka. Přišlo nám ale stejně pokrytecké sundávat tibetskou vlaku, která na divadle visí už více než čtrnáct dní, a před bezpečnostní jednotkou paní prezidentové ukrývat otevřený dopis, který jsme panu prezidentovi Zemanovi napsali – a který mohou do 17. listopadu, než bude odeslán na Hrad, podepisovat i naši diváci. Tento dopis, stejně jako vlajka, je a byl v divadle a na našem facebookovém profilu divadla veřejně vystaven už před 26. říjnem, kdy k Bezručům přijela část týmu paní Zemanové celou návštěvu připravit. Nic jsme neskrývali, v žádném případě jsme nechtěli provokovat v rámci divadelního představení, ale také nic předstírat – jen jsme chtěli odehrát reprízu Spalovače mrtvol, což se také stalo.“

Česká televize byla ohlášena na reprízu Spalovače mrtvol už řadu týdnů, v ten večer natáčela reportáž, a to do pořadu Divadlo žije, s návštěvou první dámy její přítomnost neměla cokoliv společného. „Žádná provokace se neplánovala, to je jedna velká konspirační teorie a kdyby to nebylo tak smutné, je to vlastně úsměvné. Skutečně se nemáme, jak nás nabádal pan prezident, za co stydět.“

V Ostravě dne 4. listopadu 2016

04.11.2016

gratulujeme výhercům fuksovského kvízu!

Děkujeme všem, kteří vyplnili v průběhu září a října náš FUKSOVSKÝ KVÍZ. Ze čtyř stovek účastníků, kteří byli zařazeni do slosování o ceny jsme vylosovali tři šťastlivce, kterým srdečně gratulujeme!

1. cenu - poukázku do cukrárny Sladký časy a dvě vstupenky na představení Spalovač mrtvol vyhrává - EVA KUBÍČKOVÁ

2. cenu - podepsaný plakát Norbertem Lichým a dvě vstupenky na představení Spalovač mrtvol vyhrává - RADMILA BODUROVÁ

3. cenu - dvě vstupenky na představení Spalovač mrtvol vyhrává - TEREZA DOLEŽALOVÁ

01.11.2016

divoký devadesátky jsou za námi, ohlédněte se s námi za derniérou inscenace nahniličko

Jana Krause zná každý jako moderátora a herce, my jsme vám ho představili jako dramatika - uvedením jeho kultovní hry Nahniličko. Komedii odehrávající se v divokých 90. letech jste mohli u Bezručů vidět naposled v derniéře 31. října.

Nahniličko - derniéraNahniličko - derniéraNahniličko - derniéra
Nahniličko - derniéraNahniličko - derniéraNahniličko - derniéra

01.11.2016

PAVEL PALOUŠ

nar. 22.5.1943 - zemřel 16.10.2016

Kmenový režisér Divadla Petra Bezruče v letech 1973 - 1994


V Divadle Petra Bezruče vytvořil bezmála šedesát inscenací. Nová utrpení mladého W., Mladá garda, Equus, Nikola Šuhaj, Ostře sledované vlaky, Élektro, má lásko, Alenčina dobrodružství ve světě za zrcadlem, Zahraj to znovu, Same, Král Ubu, Zahradní slavnost, Vyrozumění, Rád to někdo horké, Ubohý vrah. Poslední režií Pavla Palouše u Bezručů byla Gozziho komedie Zamilovaní ptáci, kterou nastudoval pohostinsky v roce 2001.

18.10.2016

Hamlet ve zkratce v rámci ostravské literární noci

Ve středu 12. října se cestující v ostravské MHD rozhodně nenudili! V rámci Ostravské literární noci jsme přímo v tramvaji odehráli Hamleta ve zkratce! Každý ví, že William Shakespeare napsal Hamleta, ale jen málokdo tuší, co se v této hře skutečně odehrává, proto jsme vyslali do několika večerních tramvají Markétu Matulovou a Milana Cimeráka, kteří v pouhých deseti minutách na trase linky č. 8 ve směru Karolina - Svinov mosty a zpět kompletně shrnuli celý děj slavné tragédie! Děkujeme Dopravnímu podniku Ostrava, všem spolucestujícím a těšíme se zase někdy příště!

Ostravská literární noc 2016Ostravská literární noc 2016Ostravská literární noc 2016
Ostravská literární noc 2016Ostravská literární noc 2016Ostravská literární noc 2016
foto: vojtěch žižka

14.10.2016

norbert lichý získal cenu neviditelný herec, srdečně gratulujeme!

V jubilejním dvacátém ročníku divácké ankety o nejpopulárnější herecké výkony na poli mluveného slova zvítězili Norbert Lichý a Taťjana Medvecká. Cena čtenářů Týdeníku Rozhlas za nejoblíbenější rozhlasovou realizaci v mužské kategorii patří Norbertu Lichému za audioknihu Motýlek v režii Tomáše Soldána. „Strašně dobře se mi dělalo s panem režisérem, který je skutečně režisér rozhlasový a má hrozně dobré ucho,“ řekl Norbert Lichý o spolupráci a dodává: „Já jsem vyprovokoval to, že se vůbec začalo uvažovat o tom, že se to začne točit, protože si myslím, že je to jeden z nejhezčích příběhů, co kdy byl napsán.“ Během uplynulých ročníků se vítězi ankety stali například Viktor Preiss, Josef Somr, Luděk Munzar, Ivan Trojan, Tomáš Töpfer, Vilma Cibulková, Eliška Balzerová, Daniela Kolářová a Simona Stašová.

10.10.2016

napsali o nás...

spalovač mrtvol


Spalovač od Bezručů rozhodně není pouhou kopií filmu. Dojde na slavnou větu „Co abych tě drahá, oběsil?“ s efektní vraždou, divadelní zpracování ale skýtá i spoustu dalších výborných obrazů, které jen tak nevymažete z hlavy. Ať už je to do tmy hořící polévka, kontrabasy používané jako nástroje i jako rakve nebo závěrečná slow motion scéna. Radost dcery Ziny nad blonďatou parukou, která ještě posiluje ideál nacistické krásy, je mrazivá. Stejně tak jako pojídání cukrovinek, narážka na vášeň Adolfa Hitlera, z nichž několik rakviček doputuje až do publika.

Andrea Černá / Sokolska33.cz / 26.9.2016 / kompletní recenzi najdete ZDE

07.10.2016
audience

audience v praze

Václav Havel by 5. října 2016 oslavil 80. narozeniny. Národní divadlo plánuje připomenout památku této významné české osobnosti se skutečně světovým rozměrem tím, že jeho jubileu věnuje divadelní festival. Divadelní přehlídka Pražské křižovatky připomene Havlovu osobnost, myšlenky a postoje a Bezruči u toho samozřejmě nesmí chybět! Jedinečný zážitek tak nabídne v neděli 9. října speciální uvedení Havlovy jednoaktovky Audience v Praze ve foyer Nové scény Národního divadla. Těšíme se!

05.10.2016

napsali o nás...

spalovač mrtvol


„Doba je nejistá a jen smrt je jistá“ v obměnách pronáší Norbert Lichý, jenž suverénně ztělesňuje spalovače mrtvol. Krasořečník banalit o citech vůči rodině (říká si Roman a ženu oslovuje Lakmé, Čarokrásná či Něžná), o obřadu smrti pomáhajícím převtělování duší podle knihy o Tibetu a nakonec o své nacionální krvi, což ústí v tragédii. Žije ve světě svých fantasmagorií a nejasných tužeb, lze se mu proto snadno vemluvit. Marcela Čapková jako jeho žena Marie, stejně jako obě dospívající děti -Sarah Haváčová jako Zina a Vojtěch Říha jako Mili- mají na něj nepatrný vliv. V ďábla pokušitele Williho Reinkeho, který jej stahuje do říše zla, se proměnil Dušan Urban. Ten zastal i další menší, ale důležité role, stejně jako Markéta Haroková, Pavla Gajdošíková a Jakub Burýšek. Všichni odvedli přesvědčivé výkony, na jaké jsme u Bezručů zvyklí.

Milan Líčka / Ostravablog.cz / 4.10.2016 / kompletní recenzi najdete ZDE

05.10.2016

Bezruči na cestách

Poslední zářijový týden jsme strávili na zájezdě na trase Děčín - Ústí - Náchod - Kolín - Poděbrady. Jak jsme se měli? Koukněte sami...

DěčínPodzimní šňůra zájezdůÚstí
Podzimní šňůra zájezdůPodzimní šňůra zájezdůPodzimní šňůra zájezdů
NáchodPodzimní šňůra zájezdůPodzimní šňůra zájezdů
Podzimní šňůra zájezdůPodzimní šňůra zájezdůPoděbrady
Podzimní šňůra zájezdůPodzimní šňůra zájezdůPodzimní šňůra zájezdů
Podzimní šňůra zájezdůPodzimní šňůra zájezdůPodzimní šňůra zájezdů

04.10.2016

zkoušíme richarda

Dnes zahajujeme zkoušení a už v listopadu nás čeká premiéra nadčasové historické tragédie RICHARD III. v úpravě Tomáše Vůjtka a v režii Janky Ryšánek Schmiedtové.

Richard III. - první čtenáRichard III. - první čtenáRichard III. - první čtená
Richard III. - první čtenáRichard III. - první čtenáRichard III. - první čtená

04.10.2016

napsali o nás...

spalovač mrtvol


V titulní roli zřízence a průkopníka moderní technologie exceluje dlouholetá opora zdejšího souboru Norbert Lichý. Ztvárněním Karla Kopfrkingla tento herec zdárně rozšiřuje svůj panoptikální repertoár z doby filmových rasů a sériových vrahů. (...) Spalovač je ošemetná věc a nelze jej stavět pouze na momentálním rozpoložení „doby“, Norbert Lichý i samotné genius loci Bezručů jsou pro.

Martin Jiroušek / Ostravan.cz / 24.9.2016 / kompletní recenzi najdete ZDE

26.09.2016

ohlédnutí za premiérou spalovače mrtvol

Premiéra inscenace Spalovač mrtvol je za námi, děkujeme všem za skvělou atmosféru! Rovněž děkujeme partnerům inscenace, kterými jsou: Hotel Mercure Ostrava, Vinný sklep U mostu, květinářství Deluxe Flowers, cukrárna Sladký časy a Krematorium Ostrava.

Spalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéra
Spalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéra
Spalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéra
Spalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéra
Spalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéraSpalovač mrtvol - premiéra

26.09.2016
www.bezruci.cz