divadlo Petra Bezruče
měsíční zpravodaj v pdf
Milan Cimerák
Milan Cimerák

Herecké role:

Mistr a Markétka / Pilát Ponský, Štěpán Bogdanovič Lotrov a další
Zapomenuté světlo / Výkonný zástupce spolku Svatobor
Miláček / Charles Forestier
Kdo je tady ředitel? / Spencer
Velký sešit / Claus
Mládí v hajzlu / Kapela / Saunders, Knuddlesdopper, holič, páprda s karavanem
PS: ...odepiš!
richard III. / Sir Richard Ratcliffe, Brakenbury
Fligny, koks a fachmani / Jo
Úklady a láska / Ferdinand
Zbabělci / Lexa
Scapinova šibalství / geront
Petrolejové lampy / skákavý machoň
zkrocení zlé ženy / hortensio

Milan Cimerák

Kdo mě přivedl k divadlu?

Na gymplu jeden ze spolužáků nadhodil, jestli bych chtěl zkusit dramaťák. Vůbec jsem nevěděl, co to je, zajímala mě letadla. Zkusil jsem. Po dvou letech mi učitelka z dramaťáku, tehdy ještě slečna Bezručová (jak příhodné jméno vzhledem k tomu, kde teď jsem), navrhla, abych zkusil konzervatoř. „To se jako učí to herectví, jo?“ zněla moje odpověď. Chodil jsem tehdy na osmileté gymnázium v Krnově a nový třídní začal dělat čistku. Konzervatoř skýtala únik, který můj život otočil o 180 stupňů, aniž bych si toho všiml.

Jakou školu jsem vystudoval a kdo mě vedl?

Studoval jsem Janáčkovu konzervatoř v Ostravě. Z hlavního oboru nás měli Alexandra Gasnárková a Bedřich Jansa. O divadle sem nic nevěděl, měli to se mnou těžké. Když jsem po maturitě paní Gasnárkové říkal, že chci zkusit Teorii a dějiny divadla v Brně, prohlásila: „A co z tebe jako bude? Kritik? Ty já ti lisknu!“ Právě tihle dva byli první, kterým jsem po letech volal, že se vracím k divadlu do angažmá v Šumperku. Po konzervatoři jsem se začal věnovat Teorii a dějinám divadla na filozofické fakultě Masarykovy University, a začal chápat, že divadlo není jen herectví. Zasvěcení vědí, že je to syntéza všech uměn .

Angažmá po škole?

Když pominu všemožné práce, kterými jsem si prošel, tak první oficiální divadelní angažmá po škole bylo již zmíněné angažmá v Šumperku. Po dvou šumperských letech jsem nastoupil k Bezručům.

Kdy jsem přišel do DPB?

Přišel jsem v sezoně 2015/16. Dostal jsem nabídku od Janky Ryšánek Schmiedtové, pro mě to byla nabídka, která se neodmítá. Nechtělo se mi věřit, že opravdu nastoupím, pořád jsem čekal, kdy se zabiju v autě, ale přišlo září a já byl dole v klubu DPB a byl představen jako nový člen souboru. Krásné vzpomínky.

První role v DPB?

Škvoreckého Zbabělci, režie Filip Nuckolls. Byla to velice příjemná práce.

Role, na kterou v DPB nezapomenu?

V jakémkoliv TV magazínu, Chvilce pro tebe a podobných listovinách se můžete dočíst v rozhovoru s herci, že každá role je svébytná. Něco ve vás zanechá. Můžete díky ní něco pochopit, změnit se, užít si ji, nenávidět ji a snažit se jí uniknout, ale neujdete jí. Pamatuju si proto veškeré role, co jsem kdy hrál, počínaje Princem Radovanem z dramatického kroužku, až po drsňáka Joa z Fligen.

Režiséři, kteří mě ovlivnili?

Sergej Fedotov mě naučil soustředění, disciplíně, schopnosti přemýšlet v jiných kontextech, v jiných bytostech. Janko Mikuš, se kterým bylo zkoušení jedna velká hra, mi připomněl, že nic není špatně, herecká práce je o hledání. Roman Groszmann kladl důraz na znalosti hereckých technik. To je úplně základní výčet, ale každá spolupráce nabízí spoustu podnětů, jen je musíte chtít vnímat a přijímat, o to se snažím. Rád si o divadle čtu a rád se dívám, to mi zůstalo z divadelní vědy. Nejhorší je ustrnout v sebeklamu, že už všechno umím a vím.

Film a já?

Na konzervatoři jsme točili film Kobova garáž. Kameraman se hádal s osvětlovačem, že mu tam strašně svítím, ať s tím něco udělá. Můj fyziognomický typ je pro film zřejmě nositelem technických problémů  Takže krom „Kobovky“ a jednoho dílu Rozsudku pro ČT mě ve filmu neuvidíte. Ale o filmech a seriálech bych se dokázal bavit hodiny.

Co dělám, když nehraju?

Rád zkouším nové věci a všechno mě baví, tak se okruh nejrůznějších zálib neustále rozšiřuje a pak vlastně nestíhám všechno tak, jak bych chtěl. Míra mé náklonnosti se přesouvá k různým činnostem podle nálady. Rozhodně se nenudím.


Nahniličko - premiéra NOC DIVADEL Úklady a láska Úklady a láska Úklady a láska Úklady a láska Úklady a láska Úklady a láska Úklady a láska
Úklady a láska Škola základ života Fligny, koks a fachmani Fligny, koks a fachmani Fligny, koks a fachmani Richard III. Richard III. Richard III. Richard III.
Richard III. PS: ...odepiš! PS: ...odepiš! Mládí v hajzlu Mládí v hajzlu - focení plakátu Mládí v hajzlu Velký sešit Velký sešit Velký sešit
Velký sešit Velký sešit Velký sešit Velký sešit Velký sešit Velký sešit Velký sešit Kdo je tady ředitel? Kdo je tady ředitel?
Miláček Miláček Transky, body, vteřiny Transky, body, vteřiny Transky, body, vteřiny Transky, body, vteřiny Transky, body, vteřiny Mistr a Markétka


www.bezruci.cz