Na větrné hůrce

klasika o lásce a pomstě / láska drsnější než yorkshirská blata / neodvratná a krutá pomsta za křivdy minulosti / tajemství a přízraky ukryté v bažinách / bolest i radost, láska i nenávist / ó heathcliffe! / ach kateřino!

autor emily brontëová
dramatizace marta ljubková, jan mikulášek
režie jan mikulášek
výběr hudby jan mikulášek
výprava marek cpin
dramaturgie marta ljubková

hrají
kateřina earnshawová, kateřina lintonová sylvie krupanská / heathcliff tomáš dastlík / hindley earnshaw, hareton earnshaw lukáš melník / edgar linton, linton heathcliff ondřej brett / isabela lintonová tereza vilišová / nelly kateřina krejčí / kenneth dušan urban

premiéra 3. února 2012
derniéra 19. prosince 2013
délka 1 hodina a 50 minut

sleduj inscenaci na větrné hůrce na dramoxu

Na Větrné hůrce (svůj jediný román) vydala Emily pouhý rok před svou smrtí, pod pseudonymem jako dva svazky trojdílného souboru (třetí svazek byla Agnés Grey od sestry Anne).
Sestra Charlotte vydala Na Větrné hůrce znovu jako samostatný román pod Emiliným skutečným jménem dva roky po Emilině smrti.
V anglickém originále se text jmenuje Wuthering Heights, takže mnohem bližší původnímu názvu je překlad Bouřlivé výšiny, pod nímž tento román u nás taky vyšel (do češtiny byl přeložen poprvé roku 1912).
Román byl v době vydání v zásadě odmítnut, ocenila jej až moderna počátku dvacátého století. Dílo bylo sice romantické, hlavní hrdina Heathcliff však byl podán zcela neromanticky a neidealizovaně a ženy zde navíc působí jako bytosti silnější, morálně konzistentnější a také fyzicky zdatnější. Zůstává silný důraz na individuální prožívání a subjektivitu postojů, jednoznačný obdiv k romantickému hrdinovi však dobovému čtenáři zkomplikovala rozporuplnost vášní hlavních postav a jejich vzájemné (sebe)zničení.