Strýček Váňa

Strýček Váňa

veselá tragédie s příchutí vodky tomu domu nepřeje štěstí / bum prásk! / vražda? / ne. trapas. / prosím vás, už nepijte / uleví se nám! / a vám taky!

autor anton pavlovič čechov
režie štěpán pácl
překlad leoš suchařípa
scéna pavla kamanová
kostýmy daniela klimešová
hudba jakub kudláč
dramaturgie daniela jirmanová

hrají
serebrjakov norbert lichý, vladimír čapka / jelena markéta haroková / soňa pavla gajdošíková / vojnická marcela čapková / ivan vojnickij přemysl bureš / astrov tomáš dastlík / tělegin dušan urban / marina kateřina krejčí / hlídač, 1. sluha, 2. sluha, vesničané michal sedláček, josef jelínek, vojtěch říha

premiéra 13. prosince 2013
derniéra 16. června 2015
délka 2 hod. 40 min.

Hru Strýček Váňa napsal Anton Pavlovič Čechov mezi léty 1889 – 1895. Dle některých pramenů sám Čechov uvádí, že ji napsal v roce 1890, jisté je ale jen to, že se poprvé objevila roku 1897 v knize jeho sebraných her, spolu s hrami Ivanov, Racek a jednoaktovkami Medvěd, Labutí píseň, Tragéd z nouze a Námluvy. Strýček Váňa vznikl přepracováním starší hry Lesní duch (1889/1890). Lesní duch byl tehdy uveden jedním malým, krachujícím divadlem, propadl a byl stažen po třech reprízách. Přepracovaná verze – Strýček Váňa – má mnohem větší dramatické kvality.