Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol

dobrá rasa, špatná rasa a přátelé žehu / žije se nám tak blaze / co kdybych tě oběsil, nebeská? / tak pravil kopfrkingl / husí kůže v žáru kremačních pecí / je libo rakvičku, nebo věneček?

autor ladislav fuks
režie jakub nvota
dramatizace a dramaturgie kateřina menclerová
scéna tom ciller
kostýmy markéta sládečková
hudba mario buzzi

hrají
karel-roman kopfrkingl norbert lichý / marie-lakmé marcela čapková / zina barbora křupková / mili vojtěch říha, jáchym kučera / erna reinkeová, komediantka, paní podzimková a další markéta haroková / slečna lála, mladá růžolící dívka v černých šatech, slečna lišková a další markéta matulová / willi reinke, doktor bettelheim a další dušan urban / pan dvořák, mladý důstojník, míla janáček a další jakub burýšek

premiéra 23. září 2016
derniéra 30. dubna 2022
délka 2 hodiny a 35 minut (včetně přestávky)

sleduj inscenaci spalovač mrtvol na dramoxu

ocenění
norbert lichý byl za svůj mimořádný jevištní výkon v roli romana kopfrkingla nominován na cenu divadelní kritiky v kategorii nejlepší mužský herecký výkon roku 2016 / za stejnou roli získal také širší nominaci na cenu thálie 2016

spalovač mrtvol od bezručů není pouhou kopií filmu

Spalovač od Bezručů rozhodně není pouhou kopií filmu. Dojde na slavnou větu „Co abych tě drahá, oběsil?“ s efektní vraždou, divadelní zpracování ale skýtá i spoustu dalších výborných obrazů, které jen tak nevymažete z hlavy. Ať už je to do tmy hořící polévka, kontrabasy používané jako nástroje i jako rakve nebo závěrečná slow motion scéna.

Andrea Černá / 26.9.2016

Není zapálenějšího zaměstnance krematoria, než je pan Kopfrkingl. Není příkladnějšího otce a manžela, než je pan Kopfrkingl. Je to abstinent a nekuřák, zkrátka slušný občan. Tak si snad zaslouží špetku toho uznání, ne? Fuksův temně groteskní příběh z doby nastupujícího nacismu sleduje zhoubnou proměnu malého člověka, kterého konečně začal někdo brát vážně. Proslavil jej skvělý film Juraje Herze s geniálním Rudolfem Hrušínským, ovšem varovně vyznívá i padesát let poté. Protože stále platí, že velikášství může snadno zlomit vaz, není-li páteř dost pevná.