richard III.

richard III.

není těch mrtvol nějak moc? / zabil jsem jí manžela i otce / nejlíp se holce odškodním tím, že se jí manželem a otcem stanu já / risk je zisk! já se krví brodím dál a už je pozdě, abych vycouval... / království za koně!

autor william shakespeare
pohybová spolupráce adéla laštovková stodolová
hudba jakub kudláč
kostýmy katarína kováčiková
scéna lucie žilák labajová
úprava textu a dramaturgie tomáš vůjtek
režie janka ryšánek schmiedtová
překlad jiří josek

hrají
páže, první vrah, edward, posel sarah haváčová, sára erlebachová / lady anna markéta matulová / vévodkyně z yorku marcela čapková / margaret kateřina krejčí / alžběta pavla gajdošíková / sir william catesby, král edward iv vojtěch říha / sir richard ratcliffe, brakenbury milan cimerák / lord stanley ondřej malý / lord hastings irena křehlíková / george, biskup michal sedláček / lord grey, šerif pavel kresta / markýz z dorsetu, starosta jakub burýšek / hrabě rivers ondřej brett / vévoda z buckinghamu dušan urban / richard iii. lukáš melník / sir james tyrrel, vrah, richard, posel daniela czudková

premiéra 18. listopadu 2016
derniéra 13. prosince 2017
délka 2 hod. 45 min.

Shakespearův Richard III. není jen ohava tělem a duší, jak jej líčily tehdejší kroniky ve snaze ospravedlnit jeho svržení. Je to jeden z nejpůsobivějších divadelních padouchů všech dob. Nelítostný kruťas, bystrý intrikán a okouzlující pokrytec hrající na všechny strany však není v Shakespearově krvavém kolotoči černou ovcí mezi beránky – touha po absolutní moci stravuje všechny, kdo k ní jen přičichnou. Ale Richard je se svým promyšleným plánem vždycky o krok napřed. Nečekejte jen hodinu dějepisu – tenhle „hrdina“ je doma v každé době. Přijďte se přesvědčit.