Transky, body, vteřiny

Transky, body, vteřiny

groteska na 800 metrů / zákulisí sportovního skandálu první republiky / skutečný příběh o tom, že s tretry nejsou žerty / náckové útočí / kdo se bojí oldřicha nového? / totální transmagedon!

autor tomáš dianiška
režie tomáš dianiška
dramaturgie kateřina menclerová, david košťák
výprava lenka odvárková
hudba archiv dpb

hrají
zdena koubková jakub burýšek / eliška, matka, závodnice, spolužačka a další barbora křupková / lída, porodní bába, šamanka, závodnice, spolužačka a další markéta matulová / béďa, sportovec, židovský obchodník, skaut, principál v obludáriu a další ondřej brett / trenér, rozhlasový komentátor, dirigent, doktor, spolužák a další tomáš čapek / otec, kuba, rozhlasový komentátor, sportovec a další vojtěch johaník / spolužačky, závodnice marie urbanová křehlíková, lenka kučerová, andrea zatloukalová / organizátoři světových ženských her filip kapusta, michal weber

premiéra 25. ledna 2019
derniéra 6. června 2023
délka 1 hodina a 40 minut (bez přestávky)

upozorňujeme diváky, že se v představení používá stroboskop

ocenění
inscenace získala ceny divadelní kritiky 2019 v kategoriích inscenace roku a poprvé uvedená česká hra roku a jakub burýšek byl oceněn jako talent roku / inscenace získala nominaci na cenu marka ravenhilla za nejlepší inscenaci současné hry / jakub burýšek získal cenu jantar 2019 v kategorii činoherní herec roku

Ostravský nájezd na Prahu (No. 1)

Divadlo Petra Bezruče uvedlo v rámci festivalu Ostrava v Praze inscenaci nové hry Tomáše Dianišky Transky, body, vteřiny, která otevírá téma stereotypů a nenávisti vůči menšinám. V Divadle v Celetné bylo vyprodáno a soubor se dočkal i standing-ovation.

Klára Hauserová / 2.11.2019

Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a psychopatických diktátorů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku. Byla jí Zdena. Mocná princezna zocelená žárem olympiád. Tretry, vášeň, nebezpečí. Její odvaha změní svět. Co na tom, že jí pod nosem raší tmavý knírek - hlavně když na běžecké dráze trhá rekordy. Brzy se stane miláčkem Československa a celého atletického světa. Ale ti, které nechává za sebou, se začnou pídit po příčinách jejího úspěchu. Nová hra Tomáše Dianišky inspirovaná skandálním osudem československé atletky, jejíž sportovní úspěchy byly vymazány z naší novodobé historie.