Heda Gablerová: Teorie dospělosti

Heda Gablerová: Teorie dospělosti

telenovela říznutá absurdním humorem / láska, nevěra a takové ty věci / manželství není nemoc / nudíte se? / zajeďte si do IKEA! / já tady zešílím! / proč jsi mě tenkrát nezastřelila?

autor henrik ibsen, anna saavedra
námět janka ryšánek schmiedtová, anna saavedra
překlad františek fröhlich
režie janka ryšánek schmiedtová
dramaturgie kateřina menclerová
výprava david janošek
hudba ivan acher
pohybová spolupráce adéla laštovková stodolová

hrají
jørgen tesman lukáš melník / heda tesmanová, dříve gablerová, jeho žena magdaléna holcová / juliana tesmanová, jeho sestra markéta haroková / tea elvstedová markéta matulová / eilert løvborg vojtěch johaník / judr. brack dušan urban

premiéra 15. března 2019
derniéra 30. června 2021
délka 1 hodina a 30 minut (bez přestávky)

sleduj inscenaci heda gablerová: teorie dospělosti na dramoxu

ocenění
magdaléna tkačíková získala za svůj mimořádný jevištní výkon v roli hedy širší nominaci na cenu thálie 2018

Autorská parafráze slavného dramatu Henrika Ibsena Heda Gablerová. Připravuje ji česko-chilská autorka Anna Saavedra a Bezruči ji budou uvádět pod názvem Heda Gablerová: Teorie dospělosti. Anna Saavedra není ostravským divákům neznámá – v roce 2012 totiž napsala pro Národní divadlo moravskoslezské hru Kuřačky, která se dodnes úspěšně uvádí. Saavedra ovšem slaví jako autorka úspěchy i mimo hranice Ostravy – nedávno například s cenami ověnčenou hrou Olga (Horrory z Hrádečku). Tentokrát se spolu s režisérkou Jankou Ryšánek Schmiedtovou pustí do odhalování toho, co je na klasickém Ibsenově příběhu současného. Sny a bolesti mladé generace se totiž za tu dobu příliš nezměnily. A závěr zůstává stejný – hlavně z toho nezešílet!
Děkujeme beskydskému Hotelu Miura za poskytnutí prostor k nafocení plakátu k inscenaci.