Mistr a Markétka

Mistr a Markétka

po čertech zběsilá jízda / svět je vzhůru nohama / co nás zachrání? / víra, láska a černá magie / mistr+markétka=VŠL / veleslavný příběh poprvé u bezručů / a co na to černý kocour? / mňau!

autor michail bulgakov
překlad alena morávková
režie alexandr minajev
dramatizace a dramaturgie kateřina menclerová
scéna lucie žilák labajová
kostýmy david janošek
hudba ivan acher
magie a kouzla jaroslav tovaryš
pohybová spolupráce ladislava košíková

hrají
woland norbert lichý / mistr, matouš lévi a tajemník piláta pontského lukáš melník / markétka pavla gajdošíková / korovjev ondřej brett / kocour kňour jakub burýšek / azazelo michal sedláček / hela magdaléna holcová / ješua ha-nocri jan vlas / pilát pontský, štěpan bogdanovič lotrov a další milan cimerák / michail alexandrovič berlioz, konferenciér žorž bengálský a další dušan urban / básník bezprizorný, kaifáš vojtěch johaník / profesor stravinskij, administrativní ředitel rimskij, prodavačka nápojů a další kateřina krejčí / administrátor varenucha, zdravotní sestra praskovja a další marcela čapková / nikanor ivanovič bosý a další markéta haroková / nataša, pošťačka a další markéta matulová / zdravotní sestra, básnířka a další lenka kučerová / básník sviňkov, soused nikolaj ivanovič a další filip kapusta / centurion marek krysobijce a další david žyla / číšníci, hosté na plese a další martin dostál, kristián kazický

premiéra 10. května 2019
derniéra 7. června 2022
délka 3 hodiny a 5 minut (včetně přestávky)

Mistr a Markétka u Bezručů není pouhým převyprávěním románu. Je inscenací s jasným názorem a sdělením

Režisér Alexandr Minajev vede herce k expresivnímu stylizovanému projevu, vytváří davové scény i mizanscény rámující monology či dialogy. Důsledně dbá na tempo a rytmus, hlavně však před očima diváka vytváří svět plný kouzel a magie, až oči i uši přecházejí. V jeho režii se Bulgakovova imaginace v sále Divadla Petra Bezruče stává skutečností. Nebojí se přecházet z žánru psychologického realismu do žánru grotesky, před očima diváka se však odehrávají i scény muzikálového charakteru, varietní a kabaretiérské výstupy. Nic se však vzájemně neruší a vše slouží důmyslné dramaturgicko-scénograficko-režijní koncepci. Minajev promyšleně pracuje i s překvapivými momenty.

Ladislav Vrchovský / 11.5.2019

MISTR A MARKÉTKA: DOBRO A ZLO SE UTKÁVÁ U BEZRUČŮ

Z fantastického románu Michaila Bulgakova dramaturgyně Kateřina Menclerová a režisér Alexandr Minajev vytvořili inscenaci a dokázali do sálu divadla převést kouzla, magii a nadlidskost postav.

Jiří Šíma / 18.5.2019

Mistr a Markétka v DPB: Mystérium lásky a víry vzdorujících moci

Poslední hra sezóny znamenala pro DPB velkou výzvu, Mistr a Markétka Michaila Bulgakova patří mezi nejvýznamnější, ale také nejsložitější ruské romány minulého století. Dramatizaci předlohy zpracovala Kateřina Menclerová pro režiséra Alexandra Minajeva. Výsledek předčil očekávání a je zároveň vyvrcholením práce umělecké šéfky a dramaturgyně před jejich odchodem z angažmá v DPB. Premiéra inscenace byla 10. května.

Milan Líčka / 17.6.2019

Mistři a Markétky Rusů v Česku

Režisér svěřil titulní postavy Lukáši Melníkovi a Pavle Gajdošíkové. Mistr v jeho pojetí je možná až příliš trpný a odevzdaný, Markétka nad Bulgakova aktivní a žensky provokativní. Nahota nahrazená spodním prádlem jak odcizeným v šantánu její charakteristiku rozmělňuje. Divák neuvěří vztahu jen naznačenému, bez sebezničující lyrické opravdovosti předepsané Bulgakovem. Ano, jejich vztah je hříšný, ne však lacině erotický.

Jiří P. Kříž / 4.12.2019

Michail Bulgakov: Mistr a Markétka / Divadlo Petra Bezruče Ostrava

Ozdobou každoroční listopadové divadelní přehlídky Ost-ra-var (...) bylo uvedení jevištní úpravy jednoho z nejpodstatnějších románů 20. století, Bulgakovova Mistra a Markétky. Inscenaci v Divadle Petra Bezruče připravil Alexandr Minajev, již nějakou dobu v naší republice naturalizovaný ruský divadelník. (...) V Ostravě se mohl opřít nejenom o kvalitní soubor, ale také o zdařilou dramatizaci Kateřiny Menclerové.

Jan Kerbr / 1.1.2020

Adaptace jednoho z nejslavnějších děl světové literatury. Michail Bulgakov ve svém románu Mistr a Markétka zobrazuje svět vymknutý z kloubů. S groteskním nadhledem popisuje společnost, která se zřekla své víry a morálních pravidel a nahradila je honbou za bohatstvím, úspěchem a osobním prospěchem. Styčné body mezi naší současností a dobou, kterou zobrazuje Bulgakov, se bohužel nabízejí samy. Nečekejte však žádnou pochmurnou tragédii, Mistr a Markétka bude inscenace plná humoru a nadsázky. Obzvlášť, když se režie chopí režisér Alexandr Minajev. Je sice znám spíše jako herec, za sebou však už má řadu úspěšných inscenací, a to zejména právě ruské klasiky. Jedno je tedy jasné už teď – Mistr a Markétka u Bezručů bude po čertech zběsilá jízda!