Zdravý ne/mocný

Zdravý ne/mocný

komedie pro pobavení paříže / občané, nechte vzdechů již / je konec úzkostem a strachování! / role hypochondra argana, kterou hrál ve své poslední komedii sám molière, byla jeho rolí poslední / poslední slova dramatikova přitom byla: uf! uf!… cililink! / následné ovace nebraly konce / král vyloučil jakoukoli svou účast na pohřbu...

autor molière
úprava a režie vladimír morávek
překlad svatopluk kadlec
dramaturgie zdeněk kocián
hudba mario buzzi
scéna svatopluk sládeček
kostýmy eva morávková
pohybová spolupráce lucie mertová
korepetice michal sedláček

hrají
argan, hypochondr (17. 2. 1673 ho hrál sám molière) norbert lichý / marie-thérèse d'autriche, francouzská královna, vědoucí žena marcela čapková / belina, arganova druhá žena, bohyně flóra magdaléna holcová, barbora křupková / anguelique, jeho dcera (17. 2. 1673 ji hrála sama molièrova žena armande) kateřina krejčí / kleantes, faun jakub burýšek / monsieur fleurant, lékárník, druhý faun lukáš melník / monsieur diaforius purgon, lékář, jeho syn tomáš dušan urban / pan de boneffoi, notář, polichinel, veličenstvo ludvík xiv., král slunce ondřej brett / berald, arganův bratr, tančící satyr, filip orleánský, bratr krále ludvíka xiv. jáchym kučera, jakub georgiev / bůh pan, šest dětí se šesti svícny michal sedláček / toinette, služebná vojtěch johaník / princezna francouzská valerie skalická, kateřina ryšková / catherine desurlisová, přední pařížská nápověda lenka kučerová / emilo potty, muž, který ví, kde se pohřbívají neznabozi michal weber

premiéra 20. září 2019
derniéra 17. ledna 2022
délka 1 hodina a 15 minut (bez přestávky)

zdravému ne/mocnému v divadle petra bezruče dominuje výkon norberta lichého v hlavní roli

Základním kamenem celé stavby inscenace, na kterém všechno ostatní stojí, je výkon Norberta Lichého v hlavní roli Argana. Jeho herectví je nejméně stylizované ze všech. Lichý, soustředěný na srozumitelný projev vnitřního rozpoložení své postavy, je naprosto věrohodný. V každém okamžiku Lichého přítomnosti v hracím prostoru dostává dění na jevišti mnohem silnější působivost na rozdíl od situací, ve kterých postava Argana chybí. A v okamžicích zobrazování hrané smrti Argana skutečně mnohé zamrazí, když si uvědomí, že právě v těchto chvílích hry na jevišti před několika staletími umíral její autor.

Ladislav Vrchovský / 21.9.2019

poslední molièrova komedie aneb zdravý nemocný u bezručů

Tuto zábavnou komedii si vzal do svých rukou režisér Vladimír Morávekl. Svým výrazným rukopisem umí osvěžit klasické komedie a vtisknout jim tak punc moderního divadla.

Magdaléna Lamaczová / 23.9.2019

Molièrův ZDRAVÝ NE/MOCNÝ v DPB jako formalistní kompozice

Hostující režisér Vladimír Morávek text přepracoval a vytvořil svéráznou kompozici hry ve hře, kde se prolíná představa původní inscenace Zdravého nemocného s okolnostmi jejího uvedení a skutečným Molièrovým osudem.

Milan Líčka / 25.9.2019

Slavná hra klasika francouzské komedie Molièra. Zábavnou taškařici o jednom velmi, velmi umanutém hypochondrovi s hereckým souborem nazkoušel Vladimír Morávek – režisér výrazného rukopisu, který umí klasickým komediím vtisknout punc svěžího obrazivého divadla. Hlavní roli Argana, vášnivého vyznavače léčiv a přítele všech ranhojičů, svěřil Morávek Norbertu Lichému. Pozor, kurz první pomoci není v ceně vstupenky!