proces

proces

klasika u bezručů / temná groteska až za hrob / jak bych mohl být zatčen? / vy jste všichni úředníci, vy jste ta úplatná banda, proti níž jsem mluvil / já se nebráním životu, já se bráním tomuto způsobu života zde

autor franz kafka
dramatizace a režie jan holec
dramaturgie peter galdík
scéna a kostýmy ján tereba
hudba ivan acher
videoprojekce kristián šmulík
videomateriál petr hrubeš

hrají
josef k. jáchym kučera / bürstnerová / uklízečka / matka kateřina krejčí / vyšetřovatel / sluha / advokát ondřej brett / hlídač 1 / kaplan josef trojan / hlídač 2 / obžalovaný vít hofmann / dozorce / mučitel / informátor alexandra palatínusová / lenka barbora křupková / bubeník / student / malíř / block marián chalány / baskytarista milan zupko

premiéra 27. ledna 2023
délka 2 hodiny a 20 minut (včetně přestávky)

doporučujeme návštěvu od 13 let

partnerem inscenace jsou pánské obleky BANDI

Kafkův Proces v Divadle Petra Bezruče je vyobrazením světa, jaký si nepřejeme

Franz Kafka se ve svém Procesu vymezuje vůči zrůdné byrokracii. Jan Holec jde dál. Stejně jako geniální umělci všech žánrů, kteří často ve svých varovných vizích zobrazují svět, jaký nechceme, modeluje Holec na jevišti obraz všem nebezpečného společenského systému, ve kterém vládnou zrůdné síly rozhodující o životě a smrti. Síly, které jsou naprosto odlidštěny, vzdálené a hluché ke skutečným problémům obyčejných lidí. (...) Acherem zhudebněné Kafkovy texty mohou účinně bojovat v soutěži o skladbu roku, stejně jako celá hudba v soutěži o nejlepší hudbu k inscenaci. (...) Roli pana K. dostal Jáchym Kučera, a hraje ho skvěle. (...) Mimořádný herecký výkon, který si hlasitě si říká o velmi vysoká ocenění. (...) Proces je silným kandidátem na jednu z nejlepších inscenací roku 2023 hned při jeho začátku.

Ladislav Vrchovský / 28.1.2023

Proces jako vzpoura proti manipulaci a útisku

Třebaže Holec použil moderní divadelní prostředky, zůstal věrný smyslu Kafkova textu. Výrazově vypjaté a soustředěné herectví souboru zesiluje výpověď inscenace o současné společnosti a roli člověka bouřícího se proti nepřehlednému stavu světa a útisku, který ho činí nesvobodným. Proces se tak stal jednou z působivých inscenací, z níž divák odchází pohnut a proměněn.

Milan Líčka / 30.1.2023

Kafka v rouše havraním

Holcova interpretace vrcholného Kafkova díla je obtěžkána identickými atributy jako předchozí části volného dramaturgického cyklu v jeho režii. Patří k nim evidentní pokora k původnímu dílu, nezpochybnitelná inklinace k transcendentálním přesahům i jednoznačná snaha o současnou výpověď. Klasická literatura se tak stává prostředkem k dialogu ryze soudobému.

Petr Klarin Klár / 19.2.2023

Dramatizace slavného románu Franze Kafky. V den svých třicátých narozenin se bankovní prokurista Josef K. probudí za přítomnosti dvou cizích mužů, kteří mu oznámí, že je zatčen. Nedozví se však z jakého důvodu. Začíná nekonečný boj s neviditelným mocenským aparátem. Nebo je to boj se sebou samým? Proces, obžaloba, obhajoba, vina a trest.  Absurdní příběh o manipulaci, lidské úzkosti a touze po životě. Jsme špatní my, nebo tento svět?  

pondělí
17
června
18:30

proces

autor franz kafka
režie jan holec