otec

otec

černá komedie o důležitých věcech / jeden otec, jedna dcera a mnoho nezodpovězených otázek / milá zlatá, přestaň mi laskavě všechno tisíckrát opakovat / jak bych mohl zapomenout / proč musíš vždycky všechno tak komplikovat?

autor florian zeller
překlad michal zahálka
režie jan holec
dramaturgie peter galdík
scéna a kostýmy pavla kamanová
hudba nikos engonidis

hrají
andré norbert lichý / anne markéta haroková / pierre lukáš melník / laura barbora křupková / muž jáchym kučera / žena magdaléna holcová

premiéra 26. května 2023
délka 1 hodina a 20 minut (bez přestávky)

partnerem inscenace jsou pánské obleky BANDI

Norbert Lichý v inscenaci Zellerovy hry Otec poskytuje divákům mimořádně silný emocionální zážitek

V případě Norberta Lichého by se opravdu těžko hledal vhodnější text vycházející vstříc jeho obrovskému rejstříku interpretačních schopností. A Lichý v roli Andrého na jevišti opět exceluje. Jeho role je fyzicky i psychicky nesmírně náročná. Je po celou dobu představení hraného bez přestávky na jevišti. S mírnou nadsázkou lze říci, že je tak skvělý, až se na to nedá dívat. Ano, vnímavý člověk v hledišti zažívá tak silné emoce, že místy skloní hlavu, aby neviděl to obrovské utrpění, který André prochází.

Ladislav Vrchovský / 27.5.2023

Čerstvé květnové divadelní premiéry: Norbert Lichý bojuje s demencí

Inspirace stejnojmenným oscarovým filmem z roku 2020 se nedá přehlédnout. Z toho důvodu nutno ocenit přístup Lichého, jenž Andrého pojal s větší nadsázkou než jeho protějšek Anthony Hopkins. Skutečnosti určitě dopomáhá i divadelní médium. Herec totiž dokáže přirozeně vycítit příchod smíchu ze strany diváctva. V důsledku se nebojí využít možnosti vyřčení repliky sarkastickým tónem – například když Anne vyčítá, že neustále na něco zapomíná. Lichý se zároveň nepokouší o vytvoření politováníhodné postavy. Jeho André je otravný a příliš sebevědomý. V momentě, kdy se poprvé setká s Laurou (Barbora Křupková), stojí vzpřímeně s vypnutou hrudí, u čehož ji zahrnuje komplimenty, a později ji vyzve k tanci waltzu. Zkrátka se snaží o navrácení starého šarmu. O to smutněji působí závěrečná scéna...

Zdeňka Horváthová / 2.6.2023

Otec je černá komedie o těžké nemoci starého muže

Hra Otec je sevřená, bez zbytečného slova, soustředěná kolem ústřední postavy, která takřka neopustí jeviště. Její postupnou proměnu z nepříjemného suveréna v politováníhodnou trosku ztělesnil Norbert Lichý s takovým mistrovstvím, tak přesvědčivě a sugestivně, že je to až neuvěřitelné. Režisér Jan Holec spolu s ním a ostatními herci vytvořili nezapomenutelnou inscenaci.

Milan Líčka / 10.6.2023

André je stárnoucí muž svých vlastních myšlenek. Býval tanečník a bydlí se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo pracoval jako inženýr a jeho dcera žije v Londýně s novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se ztrácejí jeho hodinky? Kam mizí nábytek? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem? Křehká hra o stárnutí, zapomínání a o odpovědnosti dětí k rodičům. A taky o tom, kým jsme, když ztratíme sami sebe. 

Kromě úspěšného uvádění v Paříži, kde hra získala řadu prestižních cen, se stala velkým hitem na West Endu i na Broadwayi. Filmová adaptace dramatu (2020) získala dva Oscary. Anthony Hopkins si odnesl zlatou sošku v kategorii Nejlepší herec v hlavní roli. Florian Zeller společně s Christopherem Hamptonem získal Oscara za Nejlepší převzatý scénář.