yerma

yerma

Yerma je úspěšná třicátnice, kterou jednou napadne, že by mohlo být fajn založit rodinu… O tom, jak rychle se z „volného průběhu věcí“ stává volný pád, pojednává brilantně napsaná tragikomedie, v titulní roli s Ninou Horákovou, která za ni byla nominovaná na Cenu divadelní kritiky.

autor simon stone podle f. g. lorcy
překlad viktor janiš
režie marián amsler
dramaturgie jana slouková
výprava eva jiřikovská
hudba ivan acher
fotografie patrik borecký

hrají
nina horáková, viktor dvořák, tomáš havlínek, aleš bílík, eva salzmannová, petra tenorová, renáta matějíčková

délka 2 hodiny a 30 minut (včetně přestávky)

hrajeme v rámci festivalu dream factory – slavnostní zakončení

městská divadla pražská

yerma / i-divadlo.cz

Podobných inscenací, kterým není co vytknout, během sezony vznikne naprosté minimum. V Rokoku nyní jednu takovou nastudoval M. Amsler, jenž se soustředil na budování atmosféry, situací a svoji pozornost v maximální možné míře věnoval hercům. Vznikla tak inscenace se silně vyrovnanými hereckými výkony, jimž dominuje N. Horáková v hlavní roli, která ústřední postavu provází s neskutečnou suverenitou velkým vývojovým obloukem. V pravém smyslu toho adjektiva lze její výkon označit za strhující. Amslerovo nastudování Stonovy Yermy má všechny parametry jak festivalové, tak divácké inscenace. A taková kombinace se na jevištích jen tak nevidí.

Jiří Landa / 11.6.2022

yerma / i-divadlo.cz

Až strašidelně silný současný text inspirovaný Lorcovou hrou Pláňka. Stone motiv bezdětné ženy přivádí do krajnosti. Partnerská dvojice z generace Y má problém a neschopnost smířit se s osudem roztáčí vír stahující pod hladinu žití. Inscenováno s gradační linkou takové spirály. Přesvědčivé a o psychologii opřené herecké výkony Niny Horákové a Viktora Dvořáka k tomu napomáhají významnou měrou. Řaďte si je mezi nejlepší výkony roku.

Michal Novák / 28.12.2022

Mistrovské dílo Federica Garcíi Lorcy zasazené do současnosti. 
Yerma je úspěšná novinářka, která miluje svou práci v redakci, píše blog pro mnoho followerů, nedávno jí bylo třiatřicet, prožívá pohodový vztah se skvělým přítelem a konečně s ním může oslavit první večer v novém bytě. Při té příležitosti také poprvé vysloví nahlas, že by „možná bylo fajn založit rodinu“. Jejího partnera to překvapí, ale není proti a rozhodnou se společně nechat věcem volný průběh. Tato prostá situace ale začne nečekaným způsobem ovlivňovat idylický svět Yermy i ji samotnou – a v jiskřivé konverzační hře ze života současných třicátníků se začnou objevovat temné tóny. Australský dramatik Simon Stone se při psaní této tragikomedie inspiroval slavnou hrou Pláňka od Federica Garcíi Lorcy, ze španělské vesnice však děj posunul do současné evropské metropole a sleduje tak s nebývalou věrností mezilidské vztahy v dnešním dynamickém světě.
Nina Horáková byla za svůj herecký výkon nominovaná na Cenu divadelní kritiky 2022.