ženitba

ženitba

satirická komedie / klenot světové dramatiky / pro jedno kvítí slunce nesvítí / souboj o chomout právě začíná! / silnější pes se žení / lepší dobře se oběsit, než zle oženit

autor nikolaj vasiljevič gogol
překlad leoš suchařípa
režie janusz klimsza
dramaturgie peter galdík
scéna michal syrový
kostýmy marcela lysáčková
hudba nikos engonidis

hrají
agáta magdaléna holcová / arina kateřina krejčí / tekla markéta haroková / podkolatov janusz klimsza / kočkarev ondřej brett / nenažraný jáchym kučera / onučkin lukáš melník / žvanikin marián chalány / duňaša barbora křupková / štěpán vít hofmann

premiéra 15. března 2024
délka 2 hodiny a 30 minut (včetně přestávky)

upozorňujeme diváky, že se ve hře objevují vulgarismy a tabákové výrobky / doporučujeme návštěvu od 13 let

Gogolova Ženitba v Divadle Petra Bezruče je výbornou a důmyslně vystavěnou zábavou

Celkově je Klimszova Ženitba velmi důmyslně vystavěnou skvělou zábavou. Nejen kvůli vskutku do krajnosti vyhrocené grotesce, která probouzí opakované výbuchy smíchu v hledišti, ale hlavně ostrým satirickým ztvárněním lidských slabostí. Janusz Klimsza, celý jeho inscenační tým i všichni herci si v bezručácké Ženitbě jako partneři na stejné úrovni tisknou dlaně v přátelském objímání s geniálním Nikolajem Vasiljevičem Gogolem. A nadšené publikum tomuto objetí dlouho a s hlasitými ovacemi tleská.

Ladislav Vrchovský / 16.3.2024

Ženitba jako groteskní komedie (nejen) z někdejšího ruského života

Ženitba ovšem nezachycuje jen někdejší ruskou skutečnost deformovanou komediálním perem, ale dává nám pohlédnout především na nás, na naši nedokonalost a špatné vlastnosti. To této satirické komedii zajišťuje, že bude stále živá a bude dlouho bavit, tedy dokud bude trvat instituce manželství. Robustní režie Janusze Klimszi bez jediného hluchého místa, s důrazem na groteskní stylizaci postav a její výsledek s dokonale sehraným souborem Divadla Petra Bezruče nás o tom přesvědčila a především nám poskytla silný zážitek.

Milan Líčka / 21.3.2024

Starého psa novým kouskům nenaučíš… až na výskok z okna aneb Ženitba v Divadle Petra Bezruče

V první, stejně jako ve druhé polovině představení se z publika ozývá smích oceňující vtipné dialogy založené na groteskně přehnaných osobnostních rysech jednotlivých postav a jejich komických, často ale až k pláči uvěřitelných konfrontacích. Jednotlivé charaktery nastavují zrcadlo různým lidským neřestem – ziskuchtivosti, alkoholismu, misogynii – kritizují ale i menší prohřešky jako nerozhodnost nebo uspěchanost a komentují tak současnou společnost stejně dobře jako společnost carského Ruska.

Anna Bancířová / 10.4.2024

Gogol v ghettu!

Klimszův vládní rada Podkolatov je lyricky groteskní typ, v němž se dojemně sváří rádoby werichovské mudrlantství s nepraktičností stárnoucího solitéra. Plně si uvědomuje svou ztracenost ve světě mimo svůj profesní status i sílící osamělost, zároveň se však nedokáže naplno vzdát starých předsudků ani vlastního pohodlí. Jeho živoření výborně dokazují společné scény s plebejským sluhou Štěpánem (Vít Hofmann) i interakce s romsky temperamentním, do pasti manželství fatálně lapeným nejlepším přítelem Kočkarevem (Ondřej Brett).

Petr Klarin Klár / 15.4.2024

Vypadá to, že nyní už bude ruka v rukávu. Ředitel odboru Podkolatov se za pomoci svého přítele Kočkareva a dohazovačky Tekly odhodlá k zásadnímu životnímu kroku. Teď už jen najít vhodnou nevěstu. Bude to Agáta? Věk na to rozhodně má. Ve hře se však objeví několik dalších ženichů. Slavná komedie o touze najít spřízněnou duši. Ideálně i se slušným věnem.