marie stuartovna

marie stuartovna

politický thriller / hlava, nebo orel / dvě královny a jedna koruna / síla jako choroba / moc jako vězení / válka bez vítěze / marie vs. alžběta / finish her!

autor robert icke, friedrich schiller
překlad pavel dominik
úprava jan holec, peter galdík
režie jan holec
dramaturgie peter galdík
scéna a kostýmy ján tereba
hudba ivan acher
hlasová poradkyně eva spoustová

hrají
marie stuartovna magdaléna holcová / alžběta i. alexandra palatínusová / paulet ondřej brett / mortimer vít hofmann / burleigh lukáš melník / talbot marián chalány / leicester hynek tajovský / aubespine, melvil jáchym kučera / davison, kent josef trojan / kennedyová kateřina krejčí

premiéra 17. května 2024
délka 2 hodiny a 50 minut (včetně přestávky)

Marie Stuartovna u Bezručů: Boj na život a na smrt mezi historickými postavami jako zrcadlo chorob současného světa

Marie Stuartovna v podání Magdalény Holcové se zpočátku jeví jako exulantka prchající ze své země, zklamaná z toho, že místo azylu a pomoci od příbuzné, anglické královny Alžběty, se dostává do vězení. Ve velkém a skvěle odehraném hereckém oblouku se nakonec ve vrcholné scéně celého dramatu dostává k nesmiřitelné obžalobě své sokyně. Herecký výkon Magdalény Holcové patří k tomu nejlepšímu, co na své domovské scéně předvedla.

Ladislav Vrchovský / 18.5.2024

Marie Stuartovna jako tvrdé střetnutí královen promlouvá k současnosti

Režisér Jan Holec v tragédii Marie Stuartovna důsledně vede herce k výraznému, silovému projevu a celou hrou naznačuje paralely se současností, s tvrdým politickým bojem mezi stranami, s jejich úskoky a podvody, kdy je pravda uzpůsobena názorům a zájmům. Se skvěle hrajícím souborem vytvořil přesvědčivou, údernou a strhující inscenaci.

Milan Líčka / 22.5.2024

Když bohyně hrají královny aneb Marie Stuartovna v Divadle Petra Bezruče

V Bezručích završili letošní sezónu Marií Stuartovnou ve velkém. Herecký soubor s Palatínusovou v čele a Holcovou v cele předvedl své nesporné kvality a v napínavé hře plné lstí, zhrzené lásky, nedobytného práva a náhod určujících, která královna skončí na trůnu a která na špalku, dokázal své postavení jedné z nejlepších scén v Česku. Očekávání pro příští sezónu, jejíž program sestavený z řecké novinky, norské klasiky, adaptace novely a rodinného dramatu vypadá nanejvýš zajímavě, jsou tak vysoká.

Anna Bancířová / 5.6.2024

Dvě ženy, dvě strany jedné mince. Obě jako oběti mužského spiknutí. Marie Stuartovna, skotská královna, uprchla ze své země, neboť byla obviněna z vraždy manžela. V Anglii žádá o politický azyl a doufá v ochranu své příbuzné královny Alžběty. Ta se však bojí jejího oprávněného nároku na anglickou korunu a nechá ji uvrhnout do vězení. Začíná politická hra plná intrik, lží a demagogie. Hra o trůn, která nemůže poznat vítěze. Kde je hranice mezi politikou a osobní integritou? Ve válce přestávají platit pravidla a vítěz nemůže být bez viny.

pátek
21
června
18:30

marie stuartovna

autor robert icke, friedrich schiller
režie jan holec

sk. R


vyprodáno
úterý
25
června
18:30

marie stuartovna

autor robert icke, friedrich schiller
režie jan holec

sk. G


vyprodáno
středa
26
června
18:30

marie stuartovna

autor robert icke, friedrich schiller
režie jan holec

sk. K


vyprodáno