divadlo Petra Bezruče
měsíční zpravodaj v pdf
William Shakespeare / Hamlet

Tragédie mladého člověka, hledajícího smysl a řád života v nesmyslném světě bez řádu.

Překlad Jiří Josek / Úprava Jiří Josek / Režie Jiří Josek
Hamlet Richard Krajčo / Ofelie Markéta Haroková / Gertruda Kateřina Krejčí / Claudius Norbert Lichý / Polonius Jan Odl / Laertes Daniel Zaoral / Horacius Vítězslav Kryške / Duch mrtvého krále a Hrobník Miloslav Čížek / Rosenkrantz Kajetán Písařovic / Osric Roman Harok
premiéra 15. října 1999 / derniéra 2. dubna 2002

Hamlet
Foto: Hana Pokorná
Hamlet 

Nesmrtelná tragédie největšího představitele alžbětinské dramatiky, která se hraje na jevištích celého světa už čtyři sta let a jejímiž základními kvalitami jsou strhující příběh a téma platné ve všech dobách.

Hamletův otec je úkladně zavražděn svým bratrem Claudiem, který se stal už za jeho života milencem Hamletovy matky Gertrudy. Motivem vraždy je jednak milostná vášeň, ale i touha po moci. Vrah se stane Gertrudiným manželem a také králem Dánska. Mladý Hamlet nemůže unést ztrátu milovaného otce, cizoložství milované matky ani samozvanou vládu zločince. Navíc dvorské intriky krutě poznamenají i jeho lásku k půvabné Ofelii. Hamlet nemůže nikomu věřit. Chce pomstít vraždu, přesvědčit svou matku o tom, že jedná špatně a nastolit pořádek. Ale nedokáže a nechce jednat bezhlavě, potřebuje mít jistotu, že jedná správně . Proto váhá a klade si stále nové a nové otázky, na které nenachází uspokojivé odpovědi. A tím vyjadřuje základní problém lidské existence, existence jedince ve společnosti, a to v kterékoli době a v kterékoli zemi. Má problém člověka, který chce vědět víc, než ví, chce se přesvědčit, zda to, co ví, je pravda.

Je to nejslavnější divadelní hra všech dob. WILLIAM SHAKESPEARE ji napsal na přelomu věků, někdy v letech 1599-1601, a není náhodou, že ji uvádíme právě dnes, kdy lidstvo podléhá hromadným i individuálním úzkostem z přelomu tisíciletí. Hamlet je tragédie mladého hrdiny, který hledá smysl života v době, která se mu zdá nesmyslná, hledá hodnoty ve světě, který staré hodnoty znehodnotil a žádné nové nevytvořil. Chce vrátit světu řád, ale stále si klade otázku, co je vlastně pravda a kde je hranice mezi dobrým a zlým. Největší myslitelé, inscenátoři, divadelní vědci, ale i diváci dodnes vedou spory o to, zda je Hamlet váhavec, slaboch, či muž činu, zda je filosof, moralista, či egoista a blázen... V každém případě řeší problémy každého z nás. A jako mladý hrdina oslovuje především mladé diváky.

Talentovaný herec Richard Krajčo je jedním z nejmladších představitelů Hamleta v českých divadelních hodinách. Byl pro tuto roli vybrán záměrně, aby jako Hamlet promlouval především ke svým vrstevníkům.


Hamlet
Hamlet 
Hamlet
Foto: Hana Pokorná
Hamlet 
Hamlet
Foto: Hana Pokorná
Hamlet 
Hamlet
Hamlet 
Hamlet
Hamlet 
Hamlet
Hamlet 
Hamlet
Hamlet 


www.bezruci.cz