divadlo Petra Bezruče
měsíční zpravodaj v pdf
recitál Marty Kubišové / Vítej, lásko

hostovalo Divadlo Ungelt, Praha
inscenace divadla Ungelt jakožto pilotní večer nového projektu dpb  / pravidelné recitály oblíbených hvězd  / mimo hlavní proud!  / poprvé, jako dárek k vánocům, marta kubišová  / a v novém roce?  / Ester Kočičková  / nebo Richard Krajčo  / ale i Jan Budař  / či Radek Pastrňák  / a možná i další?!  / představení se koná za podpory městského obvodu moravská Ostrava a Přívoz  / premiéra 1. prosince 2005 v divadle Ungelt, Praha

Texty písní Jan Schneider / Hudba David SolařPetr MalásekKarel ŠtolbaDaniel FikejzPavel FořtDaniel Hádl / Režie Milan Hein / Asistent režie Marie Krbová / Zpívá Marta Kubišová

Marta Kubišová
Marta Kubišová 

Autor o Martě Kubišové

Životní příběh Marty Kubišové je natolik proměnlivý a dramatický, že je sám o sobě výraznou a nepřeslechnutelnou písní. V její verzi se střídá světlo s tmou, úspěh s násilným umlčením, významné pocty s ponižujícími urážkami. Slávou nepodplatitelná statečná zpěvačka se stala jedním z neodmyslitelných symbolů vítězství svobody v listopadu roku 1989. Kdykoliv se Marta objeví v záři reflektorů před svým publikem, očekává se od ní něco jiného, než od jejich kolegyň a kolegů. Nebylo snadné psát posametové songy pro Martu Kubišovou.

Marta Kubišová
Marta Kubišová 


Něco málo o Janu Schneiderovi

Jan Schneider (1934) je veřejnosti známý především jako „legenda české textařiny“, autor slov k mnoha velmi populárním písním 60. let. Jako doma se však cítil už ke konci 50. let v tzv. divadlech malých forem – v Divadle Na zábradlí, Semaforu, Paravanu, Rokoku… Například pro Divadlo Na zábradlí napsal s Jaroslavem Jakoubkem první herecké šansony pro Ljubu Hermanovou – Osm klobouků na Prahu, pro Rokoko kabaretní hry Chan and Son a Čekání na slávu, v nichž představil nové tváře Martu Kubišovou, Helenu Vondráčkovou a Václava Neckáře.

Připomeňme také Schneiderův slavný muzikál Gentlemani. S hudbou Bohuslava Ondráčka se hrál na scéně Hudebního divadla v Karlíně v roce 1967. V témže roce uvedlo Divadlo na Fidlovačce jevištní adaptaci Schneiderova populárního rozhlasového veršovaného seriálu Pro Petra a Lucii. V roce 1969 odešel Jan Schneider do politického exilu a jeho jméno u nás znělo pouze na vlnách rozhlasové stanice Svobodná Evropa.


www.bezruci.cz