Mechanický pomeranč

Mechanický pomeranč

zpověď jednoho grázla / bitky, čórky a nějaký to přepadení / kluci jsou kluci, ne? / náprava a světovej mír? / ále hovno! / nová adaptace kultovního románu / s láskou váš alex / co teda jako bude, he?

autor anthony burgess
překlad ladislav šenkyřík
režie tereza říhová
dramatizace a dramaturgie lenka havlíková
dramaturgická spolupráce anna smrčková
výprava david janošek
hudba ondřej mikula, oliver torr
pohybová spolupráce adam mašura

hrají
alex jakub burýšek / f. alexander, p. r. deltoid, vězeňskej čárlí lukáš melník / billík, vrchní milicjant, novej ministr vnitra, joe dušan urban / tupoun, velkej žid, z. dolin vojtěch johaník / jiřík, kurvajz, bolšáckej hromotluckej hjumaník, d. b. da silva ondřej brett / pítrs, doktor, něco něco rubinstein josef trojan / ošklivej starej ouldánek, billíkův frendík, milicjant, ukecanej ouldanej hjumaník, guvernér jáchym kučera / barman v korově, téčko, dr. branom, jeden mladší doktorskej hjumaník jiří hába / číšník u vévody z yorku, emko, dr. brodsky, druhej mladší doktorskej hjumaník tomáš chudoba / babooshka, čajina, ouldaná kartáč s šedivým hárem, sestřička markéta matulová / babooshka, ubohé děvčátko, čajina, sestřička alexandra palatínusová / babooshka, čajina, sestřička yvona stolařová / billíkovi frendíci, milicjanti, gardi filip kapusta, david žyla

premiéra 18. září 2020
derniéra 10. května 2023
délka 1 hodina a 50 minut (bez přestávky)

vážení diváci, inscenace je přístupná výhradně na vlastní nebezpečí / obsahuje závadové myšlení, násilné scény, jazyk týnů a dokonce i stroboskop

mechanický pomeranč u bezručů je mrazivě pojatý režijní triumf výbušně komentující společnost

Jakub Burýšek v hlavní postavě grázla Alexe – to je další herecký koncert tohoto mimořádně talentovaného umělce. (...) Divadlo nasadilo kvalitní kus sedící až mrazivě na současnou společenskou situaci a navíc výbušně glosující nadcházející volby.

Martin Jiroušek / 19.9.2020

Mechanický pomeranč v době covidu

Pojetí je věrné předloze, v níž je na osudech inteligentního, ale zkaženého mladíka ukázána úpadková společnost, kde frustrace budí agresivitu a kde z toho těží politická manipulace. Inscenace rezonuje se současnou situací, kdy za pandemie zesílila mediální masáž a ovládání společnosti.

Milan Líčka / 27.9.2020

Novořeč jako obraz násilí. Mechanický pomeranč je další pozoruhodnou inscenací ostravského souboru

V Ostravě se hraje inscenace dynamická, nabitá mladistvou energií, svěžími hereckými výkony i zdrcující výpovědí o světě, ve kterém (už opravdu?) žijeme.

Jan Kerbr / 12.10.2020

Co teda jako bude, he? Zagejmujeme si trochu? Tohle bude opravdický, pořádný, najf, čejn, rejzr, žádný pěsti a boty. Chorošný supernásilí. Špatnost je tím, čím jsme vy i já odinočkový, a tuhle naši podstatu stvořil Bůh. Myslím to teď, bratři, naprosto vážně. To, co dělám, dělám proto, že se mi to líbí.
Kultovní antiutopický sci-fi román Anthonyho Burgesse z roku 1962 přináší obraz duchovně vyprázdněné společnosti, kde na jedné straně řádí násilnické gangy v ulicích a na straně druhé se formují šiky mocichtivé vlády i opozice. Společnost sevřena v kleštích dvojí psychopatie, tak si Burgess představoval nepříliš vzdálenou tehdejší budoucnost roku 1982. Tento časový horizont jsme překonali bezmála o dalších čtyřicet let. Do jaké míry je vzdálena autorova představa naší realitě? Zločin, trest a… Co teda jako bude, he?