šikmý kostel

šikmý kostel

minulost ztracená pod černou zemí / zející hroby / uhlím to začalo, uhlím to skončí / domy se naklání a propadají / dobrý bože – jen to ne / barboro, julko, ludwiku, pojďte už, je čas!

autor karin lednická
dramatizace anna saavedra
spolupráce na scénáři karin lednická
režie janka ryšánek schmiedtová
dramaturgie anna smrčková
scéna a kostýmy david janošek
pohybová spolupráce hana achilles
hudba ivan acher
jazykový poradce przemek traczyk

hrají
neznámý norbert lichý / barbora barbora křupková / julka magdaléna holcová, markéta matulová / františka julie goetzová / barka yvona stolařová / žofinka, marie lenka kučerová / mokroška, šalerka markéta haroková / žofie, monika kateřina krejčí / pawel marián chalány / karel, doktor josef trojan / jurek lukáš melník / tomek dušan urban / ludwik jáchym kučera / úředník, farář, četník ondřej brett / úředník 2, ministrant, četník 2, zřízenec vít hofmann / johana zuzana novotná, kristýna waloschková

premiéra 22. dubna 2022
délka 2 hodiny a 35 minut (včetně přestávky)

Šikmý kostel u Bezručů zaujme čtenáře románu i ty, kteří ho neznají; Je to jasný divácký hit

Velmi účinné jsou scény, ve kterých režie využívá prvků pohybového divadla, doprovázených industriální hudbou Ivana Achera. Originální je vyobrazení havířů v hospodě po šichtě skrze sborové pohybové kreace s pivními půllitry v ruce přerušované zastaveními veškerého pohybu (štronzo) a znova spouštěné.

Ladislav Vrchovský / 23.4.2022

Šikmý kostel jako oživlé vzpomínky na hornickou Karvinou

Inscenace Šikmý kostel nabízí silnou a podmanivou podívanou na osudy lidí z někdejší, dnes už jen ve vzpomínkách žijící Karviné. Lidí, kteří jsou od nás tak daleko a přece tak blízko, že můžeme sledovat jejich každodenní překonávání překážek a usilování o trochu životního štěstí. To vše s nimi můžeme prožít díky výsledkům společné práce autorky, dramatizátorů a především režisérky projevující se tak přesvědčivou souhrou herců až se z ní tají dech. Za své výkony byli po zásluze odměněni dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Milan Líčka / 5.5.2022

Trosky domů zarůstají travou. Ulice si bere zpátky les. Vzpomínky byly nuceně vymazány, lidé odsunuti a přesídleni. Jen kostel svatého Petra z Alkantary ční šikmo k nebi jako poslední připomínka ztraceného města, které se kvůli neřízené těžbě uhlí začalo propadat a nakonec bylo srovnáno se zemí. Lidské příběhy, které měly zůstat zapomenuty, ale přesto ožívají. Kronika ztraceného města Karviné je autentickým svědectvím o životě obyčejných lidí, procházejících dějinami – válkami, politickými převraty, národnostními sváry, v regionu, kde na vše padá uhelný prach.
Strhující román Karin Lednické uvádíme ve světové premiéře! Adaptaci knihy, která se stala absolutním vítězem v anketě Kniha roku 2020, vytvoří přímo pro Bezruče uznávaná dramatička Anna Saavedra.