stará láska nerezaví

stará láska nerezaví

divadlo v galerii / exkluzivní site-specific / poznej dosud nepoznané / odhal dosud utajené / sleduj dosud neviděné / poslouchej dosud nevyřčené / historie tvořená současností

autor jan holec
koncept a režie jan holec
dramaturgie anna smrčková
výprava pavla kamanová
kamera a fotografie petr hrubeš
produkce martin srba, alena punčochářová

hrají
ondřej brett, jakub burýšek, julie goetzová, markéta haroková, vojtěch johaník, barbora křupková, jáchym kučera, markéta matulová, yvona stolařová, václav švarc, dušan urban

premiéra 13. května 2022
derniéra 28. května 2022
délka 75 minut (bez přestávky)

hrajeme v galerii výtvarného umění v ostravě / společný projekt na pomezí výstavy, divadla a dokumentu

video stará láska nerezaví: zmizelé louky
video stará láska nerezaví: anička kostelnička
video stará láska nerezaví: brambory a růže
video stará láska nerezaví: můj bratr dirigent
video stará láska nerezaví: dvě osudové milky

Stará láska nerezaví je posilňující dokumentární inscenace o samotné podstatě lidského života

Každý z pěti příběhů je naplněn bolestí i radostí, ošklivostí i krásou. Jednotlivé osudy jsou veskrze silně dojemné. Vzájemným prolnutím pak vytvářejí příběh lidského života jako takového, života, který vždy přináší více strasti a bolesti než radosti a úlevy, ale paradoxně i malá radost nakonec stejně vymaže ty nejsilnější zármutky. Člověk odchází z Galerie výtvarného umění posilněn a lépe připraven na nejrůznější protivenství.

Ladislav Vrchovský / 14.5.2022

Stará láska nerezaví jako inscenované vzpomínky seniorů

Divák vychází z expozice po hodině a čtvrti zavalen zážitky a dojmy z inscenace Stará láska nerezaví plné vzpomínek obyvatel Domova na jejich životy, prožité většinou v hornické krajině a zčásti v obcích, které už nejsou, na životy naplněné rodinou, prací a především láskou, která přetrvává. Je naplněn poznáním, že ve vyprávěných příbězích zažil něco zvláštního a důvěrného, něco co se předává jen přátelům a dobrým známým. Za sugestivní dojem z této dokumentární inscenace patří dík jejím tvůrcům a všem zúčastněným hercům.

Milan Líčka / 14.5.2022

Příběhy jednoho místa a jedné doby.
Období pandemie převrátilo náš svět a jeho hodnoty naruby. Přímý mezilidský kontakt, do té doby něco tak samozřejmého, se stal vzácností. Izolace nás odstřihla a některé lidské osudy uvrhla ve věčné zapomnění.
Vyprávění příběhů je odvěkým základem naší kultury. Díky nim poznáváme svět i sebe. Zavřená jeviště je znemožnila divadelníkům vyprávět tak, jak jsou zvyklí. Proto se Divadlo Petra Bezruče rozhodlo zprostředkovat veřejnosti osudy lidí, které tato doba odsunula. Umělci pravidelně po dobu čtyř měsíců navštěvovali seniory v domově s pečovatelskou službou v Bystřici nad Olší a poslouchali jejich životní příběhy. Příběhy plné bolesti i radosti. Všechny však spojovalo jedno. Láska. Láska k domovu, k Bohu, láska partnerská, sourozenecká i rodičovská, láska k životu.
V tomto unikátním projektu budete moci během dne navštívit multimediální výstavu a objevovat neobyčejné životy lidí kolem vás. Každý večer pak galerie ožije divadlem. V dokumentární inscenaci dostanete možnost sdílet a nahlédnout příběhy spolu s herci Divadla Petra Bezruče. Tato ostravská scéna tím navazuje na úspěšné projekty Pestré vrstvy a Hotel Bezruč, které rovněž vznikaly v nedivadelních prostorech.