špinarka

špinarka

dokumentární fikce o ní / slzy na krajíčku místo kávy polykám / to víš, sny zůstanou / teď mi po zádech jak o závod tančí mráz / jak dlouho s ní dokážete držet krok v putyce?

autor tomáš dianiška
režie tomáš dianiška
dramaturgie anna smrčková
scéna a kostýmy lenka odvárková
hudební nastudování jan gajdica
scénická hudba matej štesko

hrají
věra markéta matulová / mamka kateřina krejčí / luboš jakub burýšek, vít hofmann / sbormistr, ředitel, producent, ivoš, promotér lukáš melník, dušan urban / ivan binar, učitel zpěvu, ministr, spoluhráč, opilec, zvukař, barman marián chalány, vojtěch johaník / asistent, richard, muzikant, konferenciér, fanoušek, violista, moderátor, polda, víťa, reportér jáchym kučera / uvaděčka, fanynka, učitelka, svazačka, manželka, violistka, jiřina, doktorka, marta julie goetzová, alexandra palatínusová / fanynka, spolužačka, houslistka lenka kučerová / fanynka, spolužačka, členka orchestru zuzana novotná, kristýna waloschková / příslušník vb, kameraman michal weber / policista filip kapusta / kapela – klávesy robert hejduk, martin jarošek / kapela – bicí jan borák, benedikt holčák, martin hrček, vladimír matušínský / kapela – kytara martin bala, adam dudek, jan gajdica / kapela – baskytara marek dufek, antonín jančár, lubomír konečný

premiéra 3. září 2021
délka 2 hodiny a 50 minut (včetně přestávky)

hudba v představení užita na základě licence osa / autorská práva k písni wakadi wakadou (žárlivý kakadu) zastupuje golba music (golbamusic.com) a františek ringo čech / upozorňujeme diváky, že se ve hře objevují vulgarismy a tabákové výrobky

ocenění
inscenace získala cenu divadelní kritiky 2021 v kategorii poprvé uvedená česká hra roku / markéta matulová získala za roli věry cenu divadelní kritiky 2021 v kategoriích ženský herecký výkon roku a talent roku 2021 / markéta matulová získala za roli věry cenu jantar 2021 v kategorii ženský herecký výkon roku / inscenace získala cenu magazínu musical-opereta 2020–2021 v kategorii mimořádný inscenační počin

Markéta Matulová v titulní roli v inscenaci Špinarka si říká o všechny pocty, kterých jen může v divadle dosáhnout

Titulní roli svěřil režisér Markétě Matulové. Že jde o velmi talentovanou herečku, to mnozí tušili od jejího příchodu do souboru Divadla Petra Bezruče před několika lety. Že však v sobě skrývá pěvecký talent takového formátu, že jí dovolí věrně a přesvědčivě odzpívat i technicky a intonačně nejtěžší pasáže písní Věry Špinarové způsobem, při kterém jde divákům mráz po zdech, to ostravské obecenstvo poznává až nyní.

Ladislav Vrchovský / 4.9.2021

Recenze: Festival Divadlo začal pětihodinovou meditací, Špinarka baví i dojímá

Dianiška umí vyprávět, záleží mu na tom, aby se publikum bavilo. Také ve Špinarce mistrně střídá až brutálně groteskní gagy se scénami, v nichž jeho hrdinové dojmou i otrlé publikum.

Marie Reslová / 17.9.2021

Dianiškova Špinarka válí

Špinarka není pouhopouhým životopisným dramatem o trnité cestě na vrchol a následném pádu. Dramatik a režisér nestaví pomníček populární hvězdě, nýbrž nabízí intenzivní citový příběh, v němž podává komplikovaný vztah Věry s matkou, blízký vztah s mladším bratrem, později obdobně těsný vztah se synem. Všechny tyto momenty jsou opravdově dojemné.

Michaela Svobodová / 26.9.2021

Inscenace Špinarka zaujme známými hity i vynikajícím hereckým výkonem Markéty Matulové

Příběh Špinarové se samozřejmě nemůže obejít bez jejích písní, které interpretuje představitelka hlavní role Markéta Matulová. Ta podává ve své roli neskutečný výkon. Nejenže se s hrdostí chopila obtížných skladeb, ale postavu hraje velmi uvěřitelně. Přestože ze scény téměř nesejde, až do závěrečného potlesku překypuje energií a charismatem. Z malé holky se během pár hodin promění ve zlomenou, osamělou ženu.

Barbora Bittnerová / 27.9.2021

Špinarka je darem (nejen) Ostravákům

Nikdo netušil, jaký talent skrývá Markéta Matulová, která sama o sobě s ironií prohlásila, že má se Špinarovou jen stejné konfekční rozměry. Pravda je ovšem jiná, nejenže dokonale parafrázuje její mimiku, gesta a celkový fyzický i zpěvní projev, ale má i podobný témbr a zpívá takovým způsobem, že běžní posluchači nejsou s to rozeznat rozdíly mezi písněmi původními a nově zpívanými.

Milan Líčka / 25.11.2021

Věru nevzali na konzervu, protože je příliš malinká. Nehodí se ani do sboru, na to má moc výrazný hlas. Věra žije v blbé době. Nezáleží na tom, jak zpíváte, ale jak jste politicky uvědomělá. Naštěstí talent se prosadí vždycky. Vydejme se sledovat kariéru jedné z našich nejvýraznějších umělkyň. Naše „doku-fikční drama“ je oslavou drzého big beatu, a především Věry, která svou tvorbou vzdorovala všem myslitelným stereotypům. Vypráví intimní portrét i epický příběh o nezávislosti, intrikách, odvaze a nezapomenutelné přítomnosti opravdové lásky.

úterý
3
září
19:00

špinarka

autor tomáš dianiška
režie tomáš dianiška

zájezd strážnice

pondělí
30
září
18:30

špinarka

autor tomáš dianiška
režie tomáš dianiška

sk. L


vyprodáno